Orędzie Noworoczne 2022  Przeoratu Orderu św.Stanisława w Niemczech

 

Drogie Damy i Kawalerowie, Orderu św. Stanisława.

W związku ze zbliżającym się Nowym Rokiem 2022, w imieniu Przeoratu oraz własnym, z przyjemnością przekazujemy wszystkim Członkom Wielkiego Przeoratu Orderu Św. Stanisława najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne. Początek Nowego Roku to nie tylko wydarzenie w kalendarzu, które wyznacza upływ czasu. Symbolizuje przemianę, odnowioną nadzieję, nowe i nieograniczone możliwości. Nowy Rok niesie ze sobą szansę na odrodzenie i odnowę. Ten rok, właśnie kończący się, przetestował nas niezmiernie – indywidualnie i zbiorowo, a także naszą organizację – przetestował nas w sposób, którego nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy; przeżyliśmy wiele tragedii, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Ale z drugiej strony był to również dla wielu z nas zapewne rokiem osobistych i wspólnych triumfów, albowiem w chwili nieszczęścia zasiewa się także ziarno sposobności.

Nowy Rok to wyjątkowa okazja w życiu naszej organizacji, aby uczestniczyć w procesie przeobrażania naszego społeczeństwa. W 2022 roku jestem przekonany, że będziemy mieli odwagę robić to, co musimy, co jest konieczne. Za nami niespokojny czas. Dla wielu ten miniony rok 2021 przejdzie do historii nie tylko jako okres pandemii, utraty bliskich czy społecznej izolacji. Spora część z nas była zmuszona do szybkiego przeorganizowania swojego życia zawodowego, prywatnego, a przede wszystkim została postawiona przed pewnymi pytaniami. Jak długo? Kiedy to się skończy? Dlaczego to się dzieje? I do tej pory nie znaleźliśmy odpowiedzi. Może nawet podświadomie czujemy, że to nie pora na szukanie odpowiedzi, że te pytania otwierają pewien proces i tym razem mamy okazję doświadczyć ich inaczej niż zwykle. Co nie zmienia faktu, że bywa to bolesne lub chociażby niewygodne. Zmieniła się także sytuacja społeczna, a już na pewno nasze przyzwyczajenia, rytuały rodzinne, także te świąteczne czy kończące symbolicznie stary rok. Z niecierpliwością czekamy na powitanie nowego 2022 i stoimy przed nieznanym.

Ubiegły rok w zasadzie dał nam dystans do wszystkiego. Nauczył z pokorą przyjmować lekcje i cieszyć się jeszcze bardziej z małych rzeczy. Wraz z kończącym się rokiem przyszło podsumowanie. Oceniając zbliżający się do końca rok 2021, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, myślę, że każdy z nas zrozumie, że ten rok wcale nie był taki zły. Niektórych okrutnie zapewne doświadczył …a mimo to nauczył nas pokory. Myślę, że teraz patrzymy inaczej. Z dystansem i na chłodno mierzmy się z tym, co nas spotyka na co dzień.

W ostatnim czasie widzimy, jak szybko można pobudzić pewnego rodzaju emocje, zarówno na poziomie jednostki, jak i społeczności. Ostatnie miesiące pokazały nam wyraźnie, że rzeczywistość jako fakt dla części ludzi nie liczy się. Istotna jest tylko interpretacja, reakcja, odpowiedź na ten fakt. I co ciekawe, ile osób, tyle możemy zaobserwować reakcji i interpretacji danego, jednego faktu. Większość zdarzeń, które można opisać poprzez przedstawienie faktów, może być przez poszczególne ugrupowania różnie interpretowana. Zatem nie uciekajmy w tym Nowym Roku od tego, kim naprawdę jesteśmy, czuwajmy i bądźmy z pełną świadomością przy tym - co jest.

Chev. Thaddäus Freiherr von Lison Wielki Przeor Niemiec Orderu św. Stanisława.

       


Image Gallery

Galerie Media

Wir bieten unseren Lesern nicht nur interessante Textbeiträge, sondern binden auch immer mehr multimediale Inhalte ein. Das trifft neben Videos vor allem auf Bilder zu. Gewinnen Sie einen Eindruck von Ordens Aktivitäten und Treiben.

LINKS

Vielen Dank, dass Sie unsere Seite besuchen. Besuchen Sie auch die Internetseiten von unseren befreundenen Partners