Deutsches Grosspriorat

                                                           

Sankt Stanislausorden
PRAEMIANDO - INCITAT
Protokol - 7-PL

Koncert w Łodzi  niezwykłym wydarzeniem artystycznym

W ramach projektu PARAMUSIX Wielkiego Przeoratu w Niemczech, pod patronatem  Wielkiego Mistrza Orderu Jana Zbigniewa hrabiego Potockiego został zorganizowany w dniu 5 listopada 2012 roku w Pałacu Poznańskich w Łodzi koncert dobroczynny.                          

Pałac, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Miasta Łodzi (ekspozycje stałe), wybudował Izrael Kalmanowicz Poznański, najpotężniejszy w XIX-wiecznej Łodzi żydowski fabrykant. Budowla, utrzymana w stylu neobarokowym, powstała w latach 1888-1902. Parter pałacu był niegdyś przeznaczony na działalność handlową - mieściły się tu kantory, biura i gabinet właściciela. Teraz na parterze urządzono ekspozycję poświęconą prof. Janowi Karskiemu i Władysławowi Reymontowi, a w jednej z sal organizowane są wystawy czasowe. Na piętrze mieszczą się najbardziej okazałe pomieszczenia pałacu: sala balowa i duża jadalnia. Ściany tej ostatniej pokryte są boazerią, w którą wkomponowano olbrzymi kredens i kominek. Wyżej widać stiukowe dekoracje z alegorycznymi rzeźbami oraz duże obrazy S. Hirszenberga o treści symbolicznej. Monumentalny, olśniewający przepychem pałac Poznańskiego, nazywany przez niektórych łódzkim Luwrem, mógłby z powodzeniem pełnić funkcję rezydencji królewskiej.                                                                         

Daniel von Lison - organy elektroniczne, Anna Maria Adamiak- mezzosopran i Star Tenor Silvio d`Anza wystąpili 5 listopada 2012 roku w Pałacu Poznańskich w Łodzi. Koncert odbył się w ramach Przebojów klasyki podczas Turnee Muzyki Organowej Daniela von Lison w Polsce. W programie koncertu znalazły się utwory chopinowskie oraz melodie w stylu klasycznym. Słuchaczy zgromadzonych w sali Lustrzanej urzekli nie tylko wokaliści, ale jak zawsze wirtuozeria Daniela von Lison.  Artyści nagradzani byli przez publiczność owacjami na stojąco i bisami. W magiczny świat dźwięków wprowadziły nas brawurowe, pełne pasji interpretacje młodej , czarującej mezzosopranistki  Anny  Adamiak.                    

Niesamowity głos Anny Adamiak  wróży wiele dobrego dalszej  jej karierze. Silvio d` Anza z Frankfurtu nad Menem ujął publiczność genialną techniką, niesamowitą barwą głosu, interpretacją i kulturą sceniczną. Śpiewak, który jako jeden z nielicznych artystów młodego pokolenia śpiewa włoską techniką belcanto, ujmuje pięknie brzmiącym, ciepłym głosem, swobodą i naturalnością, a śpiewane przez niego włoskie piosenki wprowadzają słuchaczy w romantyczny nastrój. Odbierający w skupieniu poszczególne prezentacje melomani mogli podziwiać prawdziwe przeboje muzyki  klasycznej – od utworów   z cyklu "Ave Maria" Giuseppe Verdiego z opery "Otello",  czy Tristesse Chopin (Zal), Brucia la Terra ( z filmu " Ojciec Chrzesny), aż po Va Pensiero "Nabucco" Giuseppe Verdiego.                  

Dynamiczny Daniel von Lison mógł zaprezentować pełnię swoich możliwości między innymi w interpretacjach i własnych aranżacjach utworów Fryderyka Chopina. Daniel von Lison to wybitny wirtuoz grający na organach elektronicznych, czy Hammonda, który w iście hipnotyczny sposób absorbuje uwagę słuchacza. To nie tylko czołowy światowy specjalista w grze na największym instrumencie muzycznym, ale  także kompozytor, który swoje dzieła prezentuje podczas wielu ważnych wydarzeń w kraju i za granicą. Organy elektroniczne w rękach Daniela ukazują swoje nowe oblicze. Daniel von Lison łączy w sobie wysokiej klasy wirtuozerię, wrażliwość i spontaniczność, dzięki czemu charyzmatycznie wciąga słuchacza w atmosferę swojej muzyki.

Organizatorka Koncertu - Pani Barbara Czerkawska  i  Wielki Mistrz Orderu św. Stanisława – Jan Zbigniew hrabia Potocki  powitali przybyłych gości i obecnych na sali Kawalerów i Damy Orderu św. Stanisława, dziękując wszystkim za liczny udział w koncercie,  a tym samym za wsparcie tak szlachetnego  projektu. Na zakończenie koncertu Anna Maria Adamiak i Silvio d’Anza zaśpiewali w duecie "Time to say Goodbye" . Publiczność żegnała artystów gromkimi brawami na stojąco. Podczas koncertu nie zabrakło wspaniałego humoru i dobrej zabawy…. Licznie zgromadzona na koncercie publiczność , w tym Damy i Kawalerowie  Orderu św. Stanisława,  zarówno z Przeoratów polskich jak i zza granicy nagrodziła artystów owacją na stojąco i bisami.Po koncercie był poczęstunek, spotkania z artystami,  autografy i wspólne fotki.

Grosspriorat des Sankt Stanislausorden
in Deutschland
info@sankt-stanislaus-orden.de

© Copyright 2010 Großpriorat DE. All Rights Reserved